Przedsiębiorczość, osoba przedsiębiorcza

Osoba przedsiębiorczaCzym jest przedsiębiorczość? Po pierwsze jest cechą bez której trudno jest się dzisiaj obejść. Jest wiele osób które nie mają pojęcia jak radzić sobie z problemami życiowymi, bo nie wiedzą na czym polega przedsiębiorczość. Co więc kryje się pod tym pojęciem? I czy można ją w sobie wykształcić?

Przedsiębiorczość to zdolność do pokonywania trudności i problemów, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, oraz wykorzystywanie nadarzających się okazji. Jest to więc w jednym zdaniu umiejętność dobrego gospodarowania we wszelkich działaniach.

Osoba przedsiębiorcza posiada pewne cechy m innymi: kreatywność, zaradność, komunikatywność, pracowitość, zdecydowanie, odpowiedzialność oraz asertywność. Osoba posiadająca tę zdolność jest wytrwała w dążeniu do wyznaczonego sobie celu, jest otwarta na świat oraz potrafi współpracować w grupie. Umie zachować się w każdej sytuacji i jeśli trzeba powiedzieć "nie dziękuję".

Osoba przedsiębiorcza zawdzięcza sukces swojej własnej pracy, oraz zaangażowaniu. Potrafi bez względu na wszystko dobrze kierować własną karierą. Jest w stanie zadecydować co jest dla niej najlepsze, a także posiada umiejętności działania, przewidywania oraz rozwiązywania problemów. Jak widać z definicji zdolność ta jest bardzo przydatna w życiu codziennym. Jednak nie wszyscy ludzie są przedsiębiorcami od urodzenia. Może niektórym z nas jest bez tej umiejętności bardzo ciężko.

Jak więc stać się człowiekiem przedsiębiorczym?

Oto kilka wskazówek: - poznajmy samych siebie, swoje "plusy i minusy", własne atuty i słabości- ta wiedza przyda nam się w dalszych działaniach. Jeśli będziemy wiedzieć w czym jesteśmy dobrzy a w czym nie, pozwoli nam to na wybranie swojej ścieżki, oraz na podniesienie pewności siebie - postawmy na dokształcanie się, rozwój oraz dokonywanie samooceny, wówczas będziemy w stanie akceptować siebie samych i dostrzegać nasze mocne i słabe strony -starajmy się być asertywni w każdej sytuacji.

Asertywność - jest to posiadanie i wyrażanie własnego zdania, oraz wyrażanie w sposób bezpośredni swoich emocji i postaw w granicach nienaruszających praw innych osób. Ne bójmy się wyrażać swojego zdania, nawet jeśli nie jest ono podobne do poglądów innych osób. Czasem może to prowadzić do sprzeczki, lecz ukazywanie własnych poglądów w sposób otwarty jest informacją dla innych że jesteśmy pewni siebie i tego co chcemy. Oczywiście trzeba mieć umiar i uważać aby nasza asertywność nie zmieniła się w narzucanie swojego zdania innej osobie. Trzeba respektować zdanie innych, nawet jeśli jest ono sprzeczne z naszym - nie bójmy się podejmować trudu pracy, oraz ryzyka. Nic na świecie nie jest za darmo, więc i nasz cel będzie wymagał poświęcenia. Jeśli masz obawy przed rozpoczęciem działania, przemyśl to jeszcze raz. Lecz nie sprowadzaj myśli do wniosku że "to mi się nie uda" lub "nie opłaca się". Z takim myśleniem niczego nie osiągniesz.

Uczmy się skutecznej komunikacji, która pomoże nam umiejętnie poruszać się w zespole i działać w atmosferze akceptacji i wspólnego zrozumienia - nie przejmujmy się niepowodzeniami! Niewykluczone że na naszej drodze będą chwile zwątpienia i upadki, lecz nie należy się załamywać. Najlepiej jest wyciągnąć z nich naukę i iść dalej - nie stawiajmy sobie celów absurdalnych, np. sytuacja w której osoba kompletnie nieumiejąca tańczyć nagle ku zaskoczeniu innych zapisuje się na zawody taneczne. To tylko przykład ale takie sytuacje mogą się zdarzyć. Nie obierajmy sobie celów, o których na dzień dzisiejszy nie mamy zielonego pojęcia. W takich sytuacjach możemy się ośmieszyć i całkowicie załamać. Nie stawiajmy sobie celu który przerośnie nasze możliwości! To tyle. Zapewne jest jeszcze wiele innych wskazówek, które nie zostały tutaj wymienione jednak te są najważniejsze.